Diş beyazlatma ile elde edilen sonuç genellikle çok uzun sürelidir.Ancak hasta davranışları bu süreyi değiştirebilmektedir.Bu nedenle beyazlatma işlemi sonrası aşağıda bahsedeceklerimize uyulması işlemin başarısı açısından çok önemlidir.

Diş beyazlatma işlemi çok ağrılı bir işlem olmamakla birlikte işlem sonrası dişlerde hassasiyet gözlenebilir.Bu durum 1 ila 3 gün arasında ortadan kalkar.Bu süre zarfında antienflamatuar içeren bir ağrı kesici kullanmak gerekebilir.

İlk birkaç gün aşırı sıcak ve soğuk gıdalardan kaçınmak gerekir.

Diş beyazlatma işlemi sonrası ilk 3 gün çok önemlidir. Bu süre içerisinde;

- Çay,kahve,kırmızı şarap,vişne suyu gibi içecekler,

 -Her türlü asitli içecek ve boyar madde içeren gıdalar,

-Salça vb içerisinde renk verici bulunduran ürünler,

-Tütün ve tütün mamulleri kesinlikle tüketilmemelidir.

İlk 3 gün çok önemli olsa da ideal olan, 1 hafta ila 10 gün bu tür ürünleri kullanmamaktır.

İçerisinde aşındırıcı bulunan diş macunları ya da diş tozları kesinlikle kullanılmamalıdır.

Dişlerde oluşan beyazlığı daha uzun süre muhafaza etmek için ağız bakımına ve hijyenine çok dikkat etmek gerekmektedir. Geri dönüşün çok fazla olduğu durumlarda yeniden bleaching uygulanabilir.

Maksiller sinüs üst çene azı dişleri bölgesinde,yüz kemikleri arasında yer alan hava boşluklarıdır.Bu bölgedeki dişlerin kaybı sonrası çene kemiğinde erime ile birlikte azı dişlerinin üstünde yer alan maksiler sinüste aşağı doğru sarkma meydana gelir.Bu nedenle implant için yeterli kemik olmayan durumlarda sinüs lifting denilen sinüs tabanı kaldırma işlemi uygulanır.

Sinüs lifting operasyonuyla birlikte yeterli stabilite sağlanmışsa,aynı seansta implantlar da yerleştirilebilir.Bu nedenle implant cerrahisi sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar aynen geçerlidir.

Bunlara ilave olarak,sinüs kaldırma ameliyatı hava boşluğunu ilgilendiren bir operasyondur ve bu bölgeye kemik tozları ve implant konulduğu için,sinüste oluşabilecek basınçları engellemek gerekir.

Bu nedenle operasyon sonrası 2-3 hafta;

-Basınçla veya bol su alarak burun temizliği yapılmamalıdır.

-Hapşırma esnasında burun kapatılmamalıdır.

-Balon şişirme,pipetle sıvı alımı gibi basınç oluşturacak hareketler yapılmamalıdır.

-Çok sıcak banyo veya hamamdan uzak durulmalıdır.

-Uçak seyahatine çıkılmamalı,dalış yapılmamalıdır.

İmplant tedavisini başarıya ulaştıran faktör osteointegrasyon dediğimiz implant ile çene kemiği arasındaki kimyasal bağlantıdır.İyileşme süreci vakanın durumuna göre değişmektedir.İmplant uygulanan bölgenin alt çene veya üst çene olması,kemik kalitesi,sinüs lifting(üst çenede sinüs tabanı kaldırma işlemi)uygulanması,kemik grefti uygulanması hastanın sistemik rahatsızlığı olup olmaması gibi durumlar osteointegrasyon süresini 2 ila 6 ay arasında değiştirmektedir.Aşağıdaki noktalar bu sürecin sağlıklı bir iyileşme şeklinde ilerlemesine katkı sağlayacaktır.

İmplant operasyonu sonrası genellikle aşırı kanama olmaz.Olası küçük kanamalar, steril bir gazlı bez kanama bölgesine orta şiddete bastırılarak giderilebilir.

İmplant operasyonu sonrasında cerrahi işlem bölgesinde şişlik olması normaldir.Şişlik vakaya göre az ya da çok olabilir.Soğuk tatbiki şişliği kontrol altına almaya yardımcı olabilir.Operasyon sonrası ilk 8 saat,ağız dışından implant bölgesine 10 dakika soğuk-5 dakika ara-10 dakika soğuk periyotlarıyla uygulanmalıdır.

İlk 24 saat ağzınızı çalkalamayınız,tükürmeyiniz ve dişlerinizi fırçalamayınız.

Ameliyat bölgesini görmek için dudak ve yanağınızı germeyiniz.Bu hareketler dikişlerinizin atmasına neden olabilir.

Anestezi etkisi geçene kadar beslenme yapılmamalıdır.Uyuşmanın etkisiyle ameliyatlı bölgeye zarar verebilirsiniz.

Operasyon sonrasında çok sıcak ve çok soğuk gıdalar tüketmeyiniz.Uygulanan cerrahi işlemin büyüklüğüne göre 3 ila 10 gün bu tavsiyeye uymalısınız.

Süt ve süt ürünleri  ağızdaki bakteri populasyonunu arttırmaktadır.Bu nedenle operasyondan sonraki 3 gün tüketilmesi tavsiye edilmez.

İlk günlerde ağız temizliği yapılırken çok dikkatli olunmalıdır.   Fırçalama ve diş ipi kullanımı mümkün olduğunca yavaş hareketlerle yapılmalıdır.Bunun yanı sıra implant alanlarını nemlendirilmiş pamuk veya gazlı bezle yardımıyla da temizleyebilirsiniz.

Dikişleriniz alınana kadar implant bölgesinin darbe almaması çok önemlidir.Bu süre içerisinde sert gıdalar tüketmemek veya bu bölgeye baskı yapabilecek hareketlerden kaçınmak gereklidir.eğer tek tarafa implant yapıldıysa implant yapılmayan bölgeyi kullanmak daha akıllıca olacaktır.

İlk günlerde acı,ekşi yiyecekler,asitli alkollü içecekler tüketilmemelidir.

Operasyondan 1 gün sonra hekim tarafından reçete edilen gargarayı kullanmaya başlayabilirsiniz.Bunun dışında kendinizin hazırlayacağı 1 çay bardağı ılık suya 1 çay kaşığı tuz şeklindeki karışımı da kullanabilirsiniz.

Operasyon sonrası sigara ve alkol tüketimi iyileşme sürelerini ve implant başarısını olumsuz yönde etkileyebilir.Sigara kullanan implant hastalarının operasyondan 15 gün önce ve operasyon sonrası 1 ay sigara kullanmaması önerilmektedir.

Operasyon sonrası 1-2 gün süren ağrı normal karşılanır.Hekim tarafından reçete edilen ilaçların düzenli kullanımı çok önemlidir.

Aspirin vs kan sulandırıcı ağrı kesiciler kullanılmamalıdır.

Hareketli protez kullanan hastalar implant bölgesi iyileşene kadar bu protezleri kullanmamalıdır.

Dikişlerin attığından şüpheleniyorsanız hekime başvurunuz.

Geçmeyen ağrı,aşırı şişlik,yüzde,göz altlarında renk değişimi,aşırı kanama,yüksek ateş gibi durumlarda hekime başvurunuz.

Çekim bölgesine konulan tampon kanamayı durdurarak  kan pıhtısının oluşumunu sağlar.Diş çekimi sonrası dikkat edilecek temel nokta oluşan bu kan pıhtısının zarar görmemesidir.Pıhtı,çekim boşluğunu doğal bir tampon gibi kapatan ve ileride bu boşluğun kemik dokusuyla dolması için gerekli ortamı hazırlayarak sağlıklı bir iyileşmeyi gerçekleştirecek olan yapıdır.Pıhtının oluşması engellenir ya da çekim sonrası bazı önemli noktalara dikkat edilmezse yara iyileşmesi gecikebilir ya da yara iyileşmesinin bozulmasıyla ağrılı bir süreç başlayabilir.Bu nedenle aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi önemlidir.

Çekim bölgesine konan steril tamponu 20-25 dakika sıkıca ısırınız.Bu süre pıhtı oluşumu için genellikle yeterlidir.Bu süreden sonra tekrar tampon koymayınız.Sık sık tampon değiştirmek oluşan pıhtıya zarar verip kanama başlatabilir.

Çekim sonrası ilk 24 saat hafif kanama olabilir.Bu kan tükürüğü boyar ve hasta ağzının kan dolduğunu düşünerek tükürmek isteyebilir. Tükürmek pıhtıyı bozarak kanamanın  artmasına neden olabilir.Bu nedenle çekim sonrası kesinlikle tükürülmemelidir.

İlk 24 saat bol suyla ağız çalkalanmamalıdır.

Anestezinin etkisi geçtikten sonra yumuşak gıdalarla ve çekim bölgesini kullanmadan beslenmeye başlayabilirsiniz.

Çok sıcak ve çok soğuk gıdaları ilk 24 saat tüketmeyiniz.Çekimden sonraki 2 gün boyunca sert,taneli,acı yiyecekler ve asitli içecekler tüketilmemelidir.

Sıvı gıdaları pipetle almayınız.Pipet kullanırken oluşan emme hareketi pıhtıya zarar verebilir.

İlk 24 saat sigara ve alkol kullanmayınız.

Çekim bölgesini diliniz ya da sert cisimlerle karıştırmayınız.

İlk 24 saat diş fırçalamayınız.Çekimin ertesi günü yumuşak bir diş fırçasıyla yara bölgesine zarar vermeden fırçalama yapılmalıdır.

Diş çekiminden sonra ağrı olabilir.Özellikle anestezi etkisi geçerken en yüksek düzeyine ulaşabilir. Hekim antibiyotik veya ağrı kesici önermişse bu ilaçların düzenli kullanımı önemlidir.Bunun dışında ilaç almadan mutlaka hekime danışınız.Özellikle aspirin vb kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlar kesinlikle alınmamalıdır.

Bazı diş çekimlerinden sonra yüzde şişlik,renk değiştirme gibi komplikasyonlar oluşabilir.Bu durumlarda soğuk tatbiki şişliği asgari düzeyde tutmaya yardımcı olabilir.Soğuk tatbiki çekimden sonra ilk 8 saat içerisinde 10 dakika soğuk-5 dakika ara-10 dakika soğuk şeklinde periyotlarla yapılmalıdır.

24 saatin sonunda rutin ağız bakımınıza ve devam etmelisiniz.

Hekim tarafından ağız gargarası reçete edilmişse 24 saatin sonunda kullanılmaya başlanmalıdır.Bir çay bardağı ılık suya 1 çay kaşığı tuz atarak hazırlayacağınız karışımla günde birkaç kez yapacağınız gargara da iyileşmeye katkı sağlayacaktır.

Bazı durumlarda dilinizle sert yüzeyler hissedebilirsiniz.Bunlar çok büyük olasılıkla kemik dokusudur.Eğer kök vb diş dokusu çekim bölgesinde kalmışsa hekiminiz sizi zaten uyaracaktır.Bu nedenle bu yapılar canınızı sıkmasın.İyileşmeyle birlikte ortadan kalkacaklardır.

Eğer kanamanın geçmediğini düşünüyorsanız hekime başvurunuz.

Çekimden birkaç gün sonra başlayan şiddetli,zonklar tarzda ağrı,sıcaklık hissi,kötü ağız kokusu,ağzın az açılması,yüksek ateş gibi belirtiler alveolit (çekim yarası iltihabı)habercisi olabilir.Bu durumda hekime başvurunuz.

 

Eskişehir Web Tasarım