Zirkonyum Destekli Porselen

Zirkonyum doğada bulunan ve insan vücuduyla biyouyumluluğu çok yüksek beyaz renkli bir metaldir.

Birçok sanayi alanında yaygın olarak kullanılan bu metal son yıllarda diş hekimliği için çok önemli bir materyal haline gelmiştir.

 

Porselen diş dokusunu en iyi taklit eden materyal olmasına rağmen kırılgan yapısından dolayı güçlü bir altyapı ile kullanılması gerekmektedir.Bazı ön diş vakalarında tam seramik kuron dediğimiz desteksiz porselenler yapılabilse de çok yüksek çiğneme kuvvetleri nedeniyle arka dişlerde kullanımı mümkün olmamıştır.

 

Porselen altyapısı olarak uzun yıllar metal alaşım başarıyla kullanılmıştır. Ancak zirkonyum elementinin diş hekimliğinde uygulama alanı bulması ve metale göre çok daha fazla avantajının olması nedeniyle özellikle estetiğin ön planda olduğu vakalarda metal altyapıyı ikinci plana düşürmüştür.

 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi zirkonyumun en önemli avantajı yüksek biyouyumluluğudur.Bu güne kadar zirkonyum dişe sahip kişilerde herhangi bir alerjik bulguya rastlanmamıştır.Bu nedenle metale karşı alerji sorunu yaşayan kişiler için zirkonyum ideal bir diş kaplama malzemesidir.

 

Zirkonyum üzerine gelen çiğneme basınçlarına karşı son derece dayanıklıdır.Bu özelliğiyle ön dişlerle birlikte,çiğneme kuvvetlerinin çok yüksek düzeye ulaştığı azı dişleri bölgesinde de rahatlıkla kullanılabilir.

 

Zirkonyumun doğal dişe  yakın sonuç vermesini sağlayan en önemli özelliği saydam ve ışık geçirgenliğinin olmasıdır.Doğal dişlerimizde de olan bu durumu zirkonyum en iyi şekilde taklit eder.Bunun sonucu olarak ta dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar.Geleneksel metal destekli dişlerde özellikle gün ışığı veya fotoğraf flaşlarında oluşan opak görüntü zirkonyumlarda gözlenmez.

 

Zirkonyumun beyaz renkli bir metal olduğunu söylemiştik.Bu sayede ulaşmak istediğimiz diş rengine uygun beyazlıkta hazırlanabilir.Porselen rengiyle zirkonyum renginin aynı olması çok daha estetik ve ince hatları olan dişler ortaya çıkarmamızı sağlar.Metal destekli porselenler altyapısında bulunan metali kapatmak için bazı durumlarda kalın olarak işlenmek zorunda kalabilir.Bu da özellikle ön bölgede kaba,gereğinden daha büyük dişler ortaya çıkmasına neden olur.Zirkonyum dişlerde böyle bir sorun yoktur.

 

Metal destekli porselenlerde özellikle ön dişlerde zaman zaman karşılaştığımız metal yansıması sorunu zirkonyum dişlerde görülmez.

 

Her renk dişe uygulanabilir.Dişin gerçek renginin koyu olması zirkonyumun rengini etkilemez.Zirkonyumda kimyasal renk değişimi olmaz.Bu nedenle uzun yıllar aynı renkte kalabilir.

 

Metal destekli protezlerde zamanla dişeti kenarında alttaki metalin yansıması sonucu koyu renkli bir hat oluşabilir.Zirkonyum dişlerde böyle bir problem görülmez.

 

Isı yalıtım özelliği çok iyidir.Bu nedenle sıcak-soğuk hassasiyeti minimumdur.

 

Zirkonyum dişler ağızda metalik tat vermez.

 

Metal destekli porselenlere göre çok daha hafiftir.

 

Zirkonyumun özellikleri doğal dişlerimizin özellikleriyle bir çok noktada örtüşmektedir.Bunun sonucunda zirkonyum destekli porselenler özellikle estetik durumlarda çok iyi sonuç vermekte ve doğal dişlerimizi gerçeğe yakın olarak taklit edebilmektedir.

 

 

 

 

 


Geri
Eskişehir Web Tasarım