Bonding

BONDİNG NEDİR?

Bonding estetik diş hekimliğinde,hasara neden olmadan, dişte varolan ya da sonradan meydana gelmiş şekil ve renk kusurlarını gideren  koruyucu ve kozmetik bir tekniktir. Bonding İngilizce kökenli bir sözcüktür ve yapıştırma anlamına gelmektedir.Adından da anlaşılacağı gibi diş yapısına uygun maddelerin dişe şekil vermek amacıyla diş yüzeyine yapıştırılması işlemidir.

BONDİNG HANGİ DİŞLERE UYGULANABİLİR?

-Küçük şekil bozuklukları veya hafif çapraşıklığı olan dişlerde,

-Dişlerin arasındaki küçük aralıkların kapatılmasında,

-Kırılmış dişlerin restorasyonunda,

-Kısa ya da zamanla dış etkenlerle aşınmış ve kısalmış dişlerin varlığında,

-Kısmi diş lekelenmelerinin giderilmesinde,

-Estetik amaçlı diş boylarının uzatılması ya da dışarıya doğru çıkartılması amacıyla uygulanabilir.

Bonding uygulanacak dişlerdeki sorunlar genelde küçük çapta olmalıdır.Daha büyük sorunları olan dişlerde, dayanıklılık ve estetik durumlar göz önüne alınarak porselen laminate veneer ya da seramik kaplamalar tercih edilmelidir.

BONDİNG UYGULAMASININ AVANTAJLARI NELERDİR?

-Bonding yapılırken dişten madde kaldırmaya gerek yoktur.Bazı durumlarda tutuculuğu arttırmak amacıyla çok az miktarda madde kaldırılır.Bu nedenle dişlere büyük zararlar vermeyen koruyucu bir işlemdir.

-Uygulanması hasta açısından basittir.Çoğu vakada anesteziye bile gerek duyulmaz.

-Genelde tek seans süren bir işlemdir.15 dakika ila 60 dakikalık bir seans sonunda uygulama tamamlanabilir.

-Bonding uygulamasında kullanılan malzemeler ileri tekniklerle elde edilmiş olup diş yapısına benzer özellikler taşıdıklarından estetik olarak çok iyi sonuçlar vermektedir.

-Her yaş grubuna uygulanabilmesi de diğer avantajlarından biridir.

-Diğer estetik işlemlere göre daha ekonomiktir.

BONDİNG UYGULAMASININ DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

-Bonding uygulama alanı olarak dişlerdeki nispeten küçük problemler için tercih edilmelidir.Büyük restorasyonlarda dayanıkılılık problemi ortaya çıkabilir.Bu durumlarda porselen laminate veneer ya da seramik kuronlar daha iyi birer alternatif olacaktır.

-Bonding uygulanan dişlerle buz,şeker gibi sert cisimler ısırmak restorasyonlara zarar verebilir.

-Tırnak yeme gibi alışkanlığı olan hastalarda tercih edilmemlidir.

-Bonding uygulamasında kullanılan malzemeler ,yapı itibariyle dişe çok yakın malzemelerdir.Bu nedenle dişlerde oluşabilecek renklenmelerin benzerleri oluşabilir.Yüzey pürüzlülüğü cilalama ile en aza indirgenir,bu sayede renk değişimine karşı dayanıklılığı arttırılır.Oluşan renk değişimleri rutin diş muayenelerinde ortadan kaldırılabilir.

Kaliteli malzemeler kullanılarak uygulanan bonding,5  ila 10 yıl ağızda kalabilir.Herhangi bir nedenle kırılması ya da  düşmesi durumunda kısa süre içerisinde tekrar uygulanabilir.


Geri
Eskişehir Web Tasarım